Przejdź do głównej zawartości

Gorsza siostra


"Ida ma dwadzieścia pięć lat, męża Tomka i trzyletnią córeczkę Dziunię. Rok wcześniej wykryto u kobiety białaczkę. Choroba szybko postępuje, jest wyniszczająca. Urszula, mama Idy, jest przerażona, za wszelką cenę chce uratować córkę. Jednak żaden z członków rodziny nie może być dawcą szpiku, a tylko przeszczep może ocalić Idzie życie.

Urszula zwierza się swojemu wujowi, benedyktynowi z Tyńca. Iwo słucha, długo milczy. Wreszcie mówi: "Wyjawienie prawdy wymaga, abym popełnił najstraszniejszy grzech, jaki może popełnić kapłan. Muszę złamać tajemnicę spowiedzi... łączy mnie podwójna przysięga: dałem ją jako duchowny, a także jako brat... Jest jeszcze jedna osoba, bliska krewna, która ewentualnie mogłaby pomóc. Półsierota... A raczej półsiostra. Ta gorsza siostra."

 

***

Tytuł: Gorsza siostra
Autor: Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska
Wydawnictwo: W.A.B
Ilość stron: 380
Data premiery: 16.09.2020

***

Książka, która nawet nie odpuści czytelnikowi ciemną nocą. Książka, w której niewiedza co jest dalej będzie pchała do tego by czytać, czytać, czytać... Książka, gdzie przeszłość splata się z przyszłością i błędy pokoleń można będzie jeszcze naprawić.

Chociaż tę książkę skończyłam czytać w nocy, to nadal nie mogę się po niej otrząsnąć. Była to dla mnie bardzo emocjonująca, wzruszająca i absolutnie wciągająca lektura. Warto zaznaczyć na początku, że patronem honorowym książki jest Fundacja DKMS, która zajmuje się pomocą w pokonywaniu nowotworów krwi. Sięgając po tę książkę byłam niemalże przekonana, że cała jej akcja będzie toczyć się tu i teraz, w czasach zupełnie współczesnych. Nic bardziej mylnego. W czasie teraźniejszym czytelnik dowiaduje się jedynie o tym, że Ida - jedna z głównych bohaterek jest chora na bardzo ostrą białaczkę i na całym świecie nie ma osoby zapisanej do bazy dawców, która mogłaby uratować jej życie. Jest jednak wuj Iwo, który ma wiedzę niedostępną dla innych oraz matka Idy - Urszula, którą we śnie nawiedza jej matka z nakazem ratowania wnuczki, mówiąc bardzo dziwne słowa o krwi - słowa, które Urszula słyszy jeszcze niejednokrotnie.

Wraz z bohaterami przeniesiemy się do czasu sprzed II Wojny Światowej i będziemy je śledzić aż do PRL-u. Myślę, że takie skonstruowanie książki jest bardzo interesujące i śmiało można podciągnąć ją pod powieść historyczną. Całość niesie z sobą tak wiele przekazów, że gdyby chcieć  wyliczać wszystko, musielibyśmy spędzić nad tym kolejną noc. Można jednak wyłuskać co ważniejsze. Choroba nie wybiera, a są takie typy chorób, gdzie my sami możemy pomóc i tak naprawdę nie kosztuje to niemalże żadnego wysiłku. Dlatego tak ważna jest postawa wykazująca chęć niesienia tej pomocy i tu, w przypadku tej historii ważne jest aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w DKMS jako potencjalni dawcy szpiku. Wśród dalszych myśli, tym co równie istotne jak zdrowie, a często ratujące życie jest rodzina. W końcu przecież gdzieś to nasze życie się zaczyna i jest takie jedyne środowisko, które jest naprawdę "nasze". Ważna jest też rola przebaczania, chęć naprawiania tego co było i choćby miały się pewne sytuacje ciągnąć latami, to przebaczyć zawsze warto.

Próba "wgryzania" się nadal w co ważniejsze może poskutkować tym, że za niedługo streszczę dość dokładnie całą fabułę powieści - a tego bym nie chciała. Dobrze jest, aby każdy tę powieść przeczytał. Ciężko o niej powiedzieć, że jest piękna - jest pięknie napisana, to na pewno - ale jest niesamowicie trudna. I w tym trudzie i cierpieniu niesie z sobą bardzo wiele miłości i dużo nadziei, że jednak nie ma sytuacji bez wyjścia.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze

  1. Bardzo zachęcająca recenzja. Lubię takie książki. "Gorsza siostra" w planach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opowieść niewiernej

  "Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?" * ** Tytuł:  Opowieść niewiernej Autor:  Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo:  W.A.B. Ilość stron:  320 *** Odkąd tylko pamiętam marzyłam o tym, żeby założyć rodzinę. Żeby mieć męża, dzieci, kiedyś może nawet i dom. Taki dom, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, będą chciani, kochani i dobrze zaopiekowani. Dzieci miało być dużo. Moja dziecięca wyobraźnia podpowiadała mi, że ma być ich tyle ile imion mi się podoba. Później już dorosłość i realne patrzenie na sprawy zweryfikowało te marzenia do bardziej realnych liczb. I chyba mi się udaje. Wyszłam za moją największa i jedyną prawdziwą miłość, a teraz na podłodze w pokoju, swoim zielony

Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej

* ** Tytuł:  Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej Autor:  Marek Marcinowski Wydawnictwo:  Anatta Ilość stron:  34 ISBN:  978-83-958585-5-0 *** Moi Kochani! Już niebawem, za 5 dni będzie miała miejsce premiera wspaniałej książki. Czy pamiętacie Ekoliski, Kosmoliski i historię Andrew Fresheta? Jeśli nie, to będziecie musieli koniecznie nadrobić, a nadrabiania zdaje się że będzie coraz więcej bo autor - pan Marek Marcinowski - nabrał potężnego rozpędu w swojej pisarskiej karierze i wydaje książkę za książką, a kolejne ciągle przygotowuje! I właśnie tutaj mowa o jego najnowszej książce, którą KsiążkoMania objęła patronatem medialnym. To kolejna książka dla dzieci, ale tym razem już nie z liskami w roli głównej. Bohaterami są Julka i Krzyś, którzy udają się w podróż po Polsce Południowej - a dokładniej jej zamkach. Cała trasa naszych bohaterów prezentuje się bardzo ambitnie, a znalazły się na niej między innymi takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek na Wawelu, Zamek Łańcucie czy

Czerwony lód [Recenzja patronacka]

"Sierż. szt. Szadurski po policyjnej akcji w rezerwacie Beka otrzymuje wezwanie na miejsce zdarzenia do zakładu produkującego mrożonki w Szelewie. Podłoga na hali produkcyjnej zalana jest ludzką krwią. Brak ciała oraz nagrań z monitoringu od samego początku komplikuje śledztwo.  Po odnalezieniu ciała brygadzistki zostają utworzone trzy grupy śledcze. Szadurski pod ścisłym nadzorem naczelnika i prokuratora prowadzi sprawę, w której napotyka liczne komplikacje: nie tylko dyrekcja manipuluje dowodami i zeznaniami pracowników obecnych feralnej nocy na terenie zakładu, ale także jeden z istotnych świadków umiera. Morderstwo brygadzistki wywiera na Szadego większy wpływ niż przypuszczał, co powoli prowadzi go na dno. Z czasem, przez niewiarygodne zeznania oraz podkładane dowody, jest zmuszony korzystać z niekonwencjonalnych metod. Co takiego ukrywa zarząd firmy, że jest gotowy poświęcić ludzkie życia, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Czy Szademu uda się znaleźć zabójcę?