Przejdź do głównej zawartości

Upiory spacerują nad Wartą


"Lato 1985 roku. Na brzegu przepływającej przez Poznań Warty dwaj wędkarze dokonują makabrycznego odkrycia. Wydobywają z wody zwłoki młodej kobiety. Ktoś obciął jej głowę. Kilka godzin później pracownik barki piaskarskiej wyławia z wody foliową reklamówkę. Z przerażeniem odkrywa, że wewnątrz jest głowa kobiety. Szybko okazuje się, że milicja staje przed podwójnym wyzwaniem, bo znaleziona głowa nie pasuje do wyłowionego z rzeki ciała.
Poznańscy milicjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego KW MO - porucznik Mirosław Brodziak i chorąży Teofil Olkiewicz wraz z kierującym ekipą śledczą kapitanem Fredem Marcinkowskim - ruszają tropem "łowcy głów". W śledztwie pomaga im młody i ambitny szeregowy Mariusz Blaszkowski, który w tej sprawie wykaże się nadzwyczajnym milicyjnym instyktem.
Na mieszkańców Poznania pada strach. Czyżby w socjalistycznym kraju równości i sprawiedliwości społecznej pojawił się seryjny morderca, potwór rodem z kapitalistycznych horrorów, które na kasetach video zaczynają docierać do Polski coraz szerszym strumieniem?"

***

Tytuł: Upiory spacerują nad Wartą
Autor: Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 480
ISBN: 978-83-287-1251-5

***


Pan Ryszard Ćwirlej, autor dzisiejszego kryminału, posiada na swoim koncie już dość bogaty dorobek literacki, wśród którego czytelnik odnajdzie między innymi takie pozycje jak "Trzynasty dzień tygodnia" czy "Masz to jak w banku". Autora określa się twórcą nowego gatunku literackiego, czyli "kryminału milicyjnego". Jest to bardzo ciekawy pomysł na powieść, ale o tym za chwilę.

Wszystkie okładki powieści Pana Ćwirleja są utrzymane w podobnej stylistyce. Bezsprzecznie przywodzą na myśl główne motywy, jakie znajdują się w powieści. Okładka jest bardzo przyjemna w dotyku, co tylko umila samo czytanie. Podział książki wewnątrz jest bardzo ciekawy, bowiem możemy śledzić losy bohaterów głównych i sam przebieg zdarzeń w dokładnie określonych odstępach czasowych. Ale moi Państwo, cóż to jest za lektura!

Ja sama nie jestem dzieckiem PRL-u, i opowieści o tych czasach znam jedynie z opowieści moich rodziców oraz innych bliskich mi osób, ale dzięki temu wiem, że autor zrobił świetną robotę. Jak na powieść kryminalną przystało, zbrodnia, motyw oraz samo śledztwo są tak intrygujące, tak nieoczywiste i niekiedy mrożące krew w żyłach, że czyta się ją z wypiekami na twarzy. Wszystko to zostało umieszczone w realiach Polski socjalistycznej, ale bynajmniej nie chodzi wyłącznie o czas i miejsca w jakich się to dzieje. Bohaterowie używają tak specyficznego języka, dodatkowo okraszając to elementami gwary oraz wysublimowanego poczucia humoru. Choć czyta się o rzeczach, z których ciężko jest się śmiać, nie sposób jest się do tej powieści nie uśmiechnąć. Kiedy wszyscy, równo, jak jeden mąż piją co popadnie byle miało zawartość alkoholu, jedzą w barach mlecznych, stoją w długich kolejkach po podstawowe produkty potrzebne do życia, odwiedzają pewexy i żyją głównie dzięki układom jakie mają z co ważniejszymi osobami, nietrudno też o nietuzinkowe trupy. Sama akcja toczy się odpowiednim dla siebie tempem - ani za szybko, ani za wolno. Jest po prostu idealne. Drobne bądź większe zwroty akcji dodają powieści lekkiego dreszczyku, a możliwość spojrzenia na pewne rzeczy z różnych punktów widzenia jest elementem niezwykle wartościowym.

Chociaż czasy socjalizmu nie były lekkie, a motyw morderstwa nie należy do tych, dzięki którym robi się ciepło na sercu, to powieść czyta się naprawdę z wielką przyjemnością. Polecam tę lekturę z czystym sercem. Myślę, że jest ona odpowiednia dla bardzo szerokiego grona czytelników, bo nie tylko fani kryminałów będą nią zainteresowani. 

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza.

Komentarze

  1. Tym razem nie dla mnie. Kryminały i obcięte głowy nie pociągają mnie...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opowieść niewiernej

  "Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?" * ** Tytuł:  Opowieść niewiernej Autor:  Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo:  W.A.B. Ilość stron:  320 *** Odkąd tylko pamiętam marzyłam o tym, żeby założyć rodzinę. Żeby mieć męża, dzieci, kiedyś może nawet i dom. Taki dom, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, będą chciani, kochani i dobrze zaopiekowani. Dzieci miało być dużo. Moja dziecięca wyobraźnia podpowiadała mi, że ma być ich tyle ile imion mi się podoba. Później już dorosłość i realne patrzenie na sprawy zweryfikowało te marzenia do bardziej realnych liczb. I chyba mi się udaje. Wyszłam za moją największa i jedyną prawdziwą miłość, a teraz na podłodze w pokoju, swoim zielony

Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej

* ** Tytuł:  Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej Autor:  Marek Marcinowski Wydawnictwo:  Anatta Ilość stron:  34 ISBN:  978-83-958585-5-0 *** Moi Kochani! Już niebawem, za 5 dni będzie miała miejsce premiera wspaniałej książki. Czy pamiętacie Ekoliski, Kosmoliski i historię Andrew Fresheta? Jeśli nie, to będziecie musieli koniecznie nadrobić, a nadrabiania zdaje się że będzie coraz więcej bo autor - pan Marek Marcinowski - nabrał potężnego rozpędu w swojej pisarskiej karierze i wydaje książkę za książką, a kolejne ciągle przygotowuje! I właśnie tutaj mowa o jego najnowszej książce, którą KsiążkoMania objęła patronatem medialnym. To kolejna książka dla dzieci, ale tym razem już nie z liskami w roli głównej. Bohaterami są Julka i Krzyś, którzy udają się w podróż po Polsce Południowej - a dokładniej jej zamkach. Cała trasa naszych bohaterów prezentuje się bardzo ambitnie, a znalazły się na niej między innymi takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek na Wawelu, Zamek Łańcucie czy

Czerwony lód [Recenzja patronacka]

"Sierż. szt. Szadurski po policyjnej akcji w rezerwacie Beka otrzymuje wezwanie na miejsce zdarzenia do zakładu produkującego mrożonki w Szelewie. Podłoga na hali produkcyjnej zalana jest ludzką krwią. Brak ciała oraz nagrań z monitoringu od samego początku komplikuje śledztwo.  Po odnalezieniu ciała brygadzistki zostają utworzone trzy grupy śledcze. Szadurski pod ścisłym nadzorem naczelnika i prokuratora prowadzi sprawę, w której napotyka liczne komplikacje: nie tylko dyrekcja manipuluje dowodami i zeznaniami pracowników obecnych feralnej nocy na terenie zakładu, ale także jeden z istotnych świadków umiera. Morderstwo brygadzistki wywiera na Szadego większy wpływ niż przypuszczał, co powoli prowadzi go na dno. Z czasem, przez niewiarygodne zeznania oraz podkładane dowody, jest zmuszony korzystać z niekonwencjonalnych metod. Co takiego ukrywa zarząd firmy, że jest gotowy poświęcić ludzkie życia, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Czy Szademu uda się znaleźć zabójcę?