Przejdź do głównej zawartości

Galopem po szczęście


"Basia czuje, że poniosła życiową klęskę. Właśnie się rozwiodła i nie ma właściwie nic - związku, mieszkania, pieniędzy. Postanawia zabrać 15-letnią córkę Karolinę, trzy walizki, kota w transporterku, komputer i po latach powrócić do rodzinnego Jędrzejowa Podlaskiego. Uciekła z tego miasteczka zaraz po maturze, więc tym bardziej czuje, że wszystko poszło nie tak, jak powinno... Jednak w jej sytuacji propozycja ojca, który jest dyrektorem państwowej stadniny koni i zaproponował jej stanowisko asystentki, wydaje się być jedynym ratunkiem. Basia wchodzi więc na nowo w świat koni, z którego chciała kiedyś uciec.

Musi też skonfrontować się z bliskimi – podporządkowaną mężowi matką, młodszą siostrą Anną, która całe życie marzyła o podzieleniu jej losu i wyrwaniu się w wielki świat, despotycznym ojcem, który w dodatku jest jej szefem, i córką Karoliną, która wyrwana z warszawskich luksusów nie do końca potrafi odnaleźć się na podlaskiej prowincji.
 
Czy uda jej się odnaleźć szczęście? I jak poskładać życie na nowo?"

***

Tytuł: Galopem po szczęście
Autor: Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Ilość stron: 430
Data premiery: 18.09.2019

***

Autorki "Ogrodu Zuzanny" przychodzą do nas tym razem z całkiem odmienną propozycją. Pod względem estetycznym książka jest po prostu przepiękna. Emanuje wszystkim co najlepszego można znaleźć na wsi. Patrząc na nią, oczyma wyobraźni można zobaczyć rozległe pola, szumiące zboża, potężne drzewa, szum wiatru i świeży zapach. A gdzieś tam w oddali, na horyzoncie - galopujące rumaki. Co więc kryje w sobie samo wnętrze?

Myślę, że w powieści nie można wyróżnić jednego głównego bohatera. Spotkamy się tutaj z kilkoma wątkami, które w sprytny sposób przeplatają się ze sobą. Żaden nie jest mniej ważny od pozostałych. Wyróżnić można między innymi historię Baśki, Anny, Malwiny, siostry Małgorzaty i długo by jeszcze wyliczać. Ten zabieg sprawia, że w powieści cały czas coś się dzieje. Nie ma żadnego dłuższego przestoju dlatego też nie ma szans na nudę.

Wszystkie z głównych postaci są od siebie bardzo różne i posiadają specyficzne dla siebie cechy. Relacje jakie są miedzy nimi nawiązane nieodzownie rzutują na ich losy. Przykładem takiej postaci może być Anna, wiecznie żyjąca w cieniu swojej siostry, swojego męża, swoich dzieci. Ognistego temperamentu tutaj również nie braknie, co bardzo dosadnie pokaże czytelnikom Barbara. Tych bohaterów nie da się nie lubić, po prostu się nie da. Z każdą kolejną stroną zyskują coraz większą sympatię u czytelników.

Ta książka ma coś w sobie. Coś tak specyficznego, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Wciągając czytelnika w wir akcji daje mu dużo ciepła, takiego matczynego, płynącego prosto od serca. Dawno już nie spotkałam się z książką, która byłaby tak... No właśnie. Gdybym miała opisywać ją jako osobę najpewniej powiedziałabym "tak kochana", "tak dobra", "tak pozytywna". I tu pojawia się kolejny, pozytywny aspekt książki ponieważ można po trochu traktować ją jak człowieka. Tego, który opowiada nam o swoich przeżyciach, tym co go spotkało i jednocześnie ten zlepek wszystkiego, który o nim stanowi sprawia, że z marszu staje się on naszym przyjacielem. Z drugiej strony powieść jest jakby pomostem pomiędzy człowiekiem a całą naturą, która go otacza. Obecność koni, przeróżnych ziół i ich zbawiennego wpływu, wspaniałego, naturalnego otoczenia. Po prostu bajka!

To jest bardzo dobra lektura. Naprawdę bardzo dobra. Bardzo inna od wszystkich standardowych powieści obyczajowych jakie miałam okazję czytać w ostatnim czasie i mam wrażenie, że to przemawia tylko na jej korzyść. To idealna powieść na nadchodzące jesienne wieczory. Nie dość, że przypomni człowiekowi wspaniały zapach lata, to rozgrzeje coraz chłodniejszą i słotną aurę. Lektura obowiązkowa tego sezonu!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję  Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Opowieść niewiernej

  "Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?" * ** Tytuł:  Opowieść niewiernej Autor:  Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo:  W.A.B. Ilość stron:  320 *** Odkąd tylko pamiętam marzyłam o tym, żeby założyć rodzinę. Żeby mieć męża, dzieci, kiedyś może nawet i dom. Taki dom, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, będą chciani, kochani i dobrze zaopiekowani. Dzieci miało być dużo. Moja dziecięca wyobraźnia podpowiadała mi, że ma być ich tyle ile imion mi się podoba. Później już dorosłość i realne patrzenie na sprawy zweryfikowało te marzenia do bardziej realnych liczb. I chyba mi się udaje. Wyszłam za moją największa i jedyną prawdziwą miłość, a teraz na podłodze w pokoju, swoim zielony

Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej

* ** Tytuł:  Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej Autor:  Marek Marcinowski Wydawnictwo:  Anatta Ilość stron:  34 ISBN:  978-83-958585-5-0 *** Moi Kochani! Już niebawem, za 5 dni będzie miała miejsce premiera wspaniałej książki. Czy pamiętacie Ekoliski, Kosmoliski i historię Andrew Fresheta? Jeśli nie, to będziecie musieli koniecznie nadrobić, a nadrabiania zdaje się że będzie coraz więcej bo autor - pan Marek Marcinowski - nabrał potężnego rozpędu w swojej pisarskiej karierze i wydaje książkę za książką, a kolejne ciągle przygotowuje! I właśnie tutaj mowa o jego najnowszej książce, którą KsiążkoMania objęła patronatem medialnym. To kolejna książka dla dzieci, ale tym razem już nie z liskami w roli głównej. Bohaterami są Julka i Krzyś, którzy udają się w podróż po Polsce Południowej - a dokładniej jej zamkach. Cała trasa naszych bohaterów prezentuje się bardzo ambitnie, a znalazły się na niej między innymi takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek na Wawelu, Zamek Łańcucie czy

Czerwony lód [Recenzja patronacka]

"Sierż. szt. Szadurski po policyjnej akcji w rezerwacie Beka otrzymuje wezwanie na miejsce zdarzenia do zakładu produkującego mrożonki w Szelewie. Podłoga na hali produkcyjnej zalana jest ludzką krwią. Brak ciała oraz nagrań z monitoringu od samego początku komplikuje śledztwo.  Po odnalezieniu ciała brygadzistki zostają utworzone trzy grupy śledcze. Szadurski pod ścisłym nadzorem naczelnika i prokuratora prowadzi sprawę, w której napotyka liczne komplikacje: nie tylko dyrekcja manipuluje dowodami i zeznaniami pracowników obecnych feralnej nocy na terenie zakładu, ale także jeden z istotnych świadków umiera. Morderstwo brygadzistki wywiera na Szadego większy wpływ niż przypuszczał, co powoli prowadzi go na dno. Z czasem, przez niewiarygodne zeznania oraz podkładane dowody, jest zmuszony korzystać z niekonwencjonalnych metod. Co takiego ukrywa zarząd firmy, że jest gotowy poświęcić ludzkie życia, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Czy Szademu uda się znaleźć zabójcę?