Przejdź do głównej zawartości

Ziarna wolności - tom 1


"Warszawa, rok 1913. Marek Sokalski, pomocnik dekarza, pracuje przy naprawie dachu więzienia. Pewnego dnia wdaje się w rozmowę z jednym z więźniów i postanawia spełnić jego prośbę. Od tej chwili odmienia się całe jego życie, pojawia się w nim Marta Brońska, dla której gotów jest zaryzykować wszystko. Zmuszony uciekać z kraju trafia do Krakowa, gdzie wstępuje do polskich drużyn strzeleckich. Marta tymczasem musi zmierzyć się z wszechwładną carską policją. Ich miłość wystawiona zostanie na próbę, kiedy na scenę wkroczą piękna kobieta, rosyjski książę i... historia. Wojna i rewolucja zabiją część dawnych uczuć, narodzą nowe oraz wskrzeszą stare, przechowywane z pokolenia na pokolenie w sercach Polaków. czy dawne namiętności przetrwają próbę lat? Jaki plon dadzą ziarna zasiane w nieurodzajnej, wojennej glebie?"

***

Tytuł: Ziarna wolności - tom 1
Autor: Marcin Chyczewski
Wydawnictwo: WasPos
Ilość stron: 348
ISBN: 978-83-66070-97-4

***

Marcin Chyczewski to kolejny autor, który raczy nas swoją nową powieścią jesienną porą. Książka jest przepięknie wykonana. Projekt okładki jest bardzo subtelny, utrzymany w dość zimnych delikatnych barwach. Jest naprawdę bardzo estetyczna i przypadła mi niezwykle do gustu. Czcionka zastosowana we wnętrzu jest jedną z tych, które bardzo mocno kojarzą mi się z Wydawnictwem WasPos - jest ona przyjemna dla oka i w miarę upływu stron nie męczy.

Jeśli chodzi o samą treść książki... Ciężko jest na nią spojrzeć obiektywnie. Za bezsprzeczny plus uznaję język jaki autor zastosował w powieści. Niektóre z fragmentów są mocno stylizowane pod epokę, tam gdzie trzeba Ukraińcy bądź Rosjanie spolszczają język rosyjski co jest również zabiegiem mającym stworzyć specjalny klimat. Czy jest to klimat przyjazny? Niestety nie. Całość historii rozpoczyna się w roku poprzedzającym wybuch I Wojny Światowej. Bardzo mocno czuć presję rosyjską, pod jaką znajdują się ówcześni Polacy. Te osoby, które tak jak my teraz chciały normalnie żyć, kochać, pracować, wierzyć. Chcieli być wolni. Musimy pamiętać, że w tamtym okresie Polska nadal była pod zaborami. 

Ta lektura jest niezwykle trudna. Składa się na nią wszystko co powinno w standardowej powieści historycznej traktującej o czasach wojny i rewolucji. Bardzo pięknie autor opisuje rodzące się z wolna uczucie pomiędzy dwojgiem bohaterów jeszcze u początku ich historii. Później te uczucia zostają poddane wielu transformacjom i czytelnikowi przyjdzie przekonać się, w jaki sposób czas, inni ludzie oraz trudne warunki na nie wpłyną. Przyjdzie nam tu doświadczyć heroizmu oraz wielu nierozważnych decyzji. Pozostaje tylko pytanie - czy sami potrafilibyśmy podjąć mądre i rozważne decyzje w obliczu zagrożenia czy to naszego czy kogoś nam bliskiego? Nie doświadczając takich rzeczy na własnej skórze jest to niezwykle ciężko ocenić.

Choć język tej książki jest przyjemny i nie czułam ani na moment "sztuczności" w trakcie czytania, to samo czytanie szło mi bardzo opornie. Ciężko z łatwością i lekkością czytać o tak trudnych czasach, o bólu i o ciemiężeniu naszych przodków. Nie da się tej lektury ocenić w kategoriach dobra - zła. Jest to powieść, która przypadnie do gustu wszystkim osobom, które uwielbiają literaturę historyczną, szczególnie taką traktującą o czasach wojennych, w których dużą rolę odgrywają szeroko pojęte uczucia. Ja sama do końca nie wiem co mam o niej myśleć. Wywołała u mnie pewnego rodzaju zadumę oraz wiele nienazwanych emocji i jeszcze nie potrafię się z niej otrząsnąć.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu WasPos.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opowieść niewiernej

  "Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?" * ** Tytuł:  Opowieść niewiernej Autor:  Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo:  W.A.B. Ilość stron:  320 *** Odkąd tylko pamiętam marzyłam o tym, żeby założyć rodzinę. Żeby mieć męża, dzieci, kiedyś może nawet i dom. Taki dom, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, będą chciani, kochani i dobrze zaopiekowani. Dzieci miało być dużo. Moja dziecięca wyobraźnia podpowiadała mi, że ma być ich tyle ile imion mi się podoba. Później już dorosłość i realne patrzenie na sprawy zweryfikowało te marzenia do bardziej realnych liczb. I chyba mi się udaje. Wyszłam za moją największa i jedyną prawdziwą miłość, a teraz na podłodze w pokoju, swoim zielony

Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej

* ** Tytuł:  Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej Autor:  Marek Marcinowski Wydawnictwo:  Anatta Ilość stron:  34 ISBN:  978-83-958585-5-0 *** Moi Kochani! Już niebawem, za 5 dni będzie miała miejsce premiera wspaniałej książki. Czy pamiętacie Ekoliski, Kosmoliski i historię Andrew Fresheta? Jeśli nie, to będziecie musieli koniecznie nadrobić, a nadrabiania zdaje się że będzie coraz więcej bo autor - pan Marek Marcinowski - nabrał potężnego rozpędu w swojej pisarskiej karierze i wydaje książkę za książką, a kolejne ciągle przygotowuje! I właśnie tutaj mowa o jego najnowszej książce, którą KsiążkoMania objęła patronatem medialnym. To kolejna książka dla dzieci, ale tym razem już nie z liskami w roli głównej. Bohaterami są Julka i Krzyś, którzy udają się w podróż po Polsce Południowej - a dokładniej jej zamkach. Cała trasa naszych bohaterów prezentuje się bardzo ambitnie, a znalazły się na niej między innymi takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek na Wawelu, Zamek Łańcucie czy

Czerwony lód [Recenzja patronacka]

"Sierż. szt. Szadurski po policyjnej akcji w rezerwacie Beka otrzymuje wezwanie na miejsce zdarzenia do zakładu produkującego mrożonki w Szelewie. Podłoga na hali produkcyjnej zalana jest ludzką krwią. Brak ciała oraz nagrań z monitoringu od samego początku komplikuje śledztwo.  Po odnalezieniu ciała brygadzistki zostają utworzone trzy grupy śledcze. Szadurski pod ścisłym nadzorem naczelnika i prokuratora prowadzi sprawę, w której napotyka liczne komplikacje: nie tylko dyrekcja manipuluje dowodami i zeznaniami pracowników obecnych feralnej nocy na terenie zakładu, ale także jeden z istotnych świadków umiera. Morderstwo brygadzistki wywiera na Szadego większy wpływ niż przypuszczał, co powoli prowadzi go na dno. Z czasem, przez niewiarygodne zeznania oraz podkładane dowody, jest zmuszony korzystać z niekonwencjonalnych metod. Co takiego ukrywa zarząd firmy, że jest gotowy poświęcić ludzkie życia, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Czy Szademu uda się znaleźć zabójcę?