Przejdź do głównej zawartości

California Boy

 

"Danny od zawsze miał tylko jeden cel: dostać się do NHL. Kiedy przeprowadza się do zimnej Minnesoty, by zostać napastnikiem Lwów, chce dać z siebie wszystko i skupić się na hokeju. Plany jednak biorą w łeb, gdy na jego drodze staje Lizzy, aspirująca malarka.

Lizzy od lat ucieka przed swoją przeszłością. Nowy obraz na zamówienie budzi wspomnienia, które dawno już pogrzebała. Rodziny się nie wybiera, a teraz Lizzy ma więcej do stracenia, niż kiedykolwiek wcześniej. Tym razem na szali stoi nie tylko jej przyszłość, ale także Danny'ego. Wspólnie mogą wygrać to starcie, jeśli tylko będą grać w jednej drużynie."

***

Tytuł: California Boy
Autor: Anna Bellon
Wydawnictwo: Szósty Zmysł
Ilość stron: 288
ISBN: 978-83-287-1764-0

***

Anna Bellon nie jest początkującą pisarką, ale dla mnie jest to pierwsze spotkanie z jej twórczością. "California Boy" to typowa powieść young adult. Już na samym wstępie uwagę mocno przyciąga okładka książki. Choć jest to jedynie tytuł oraz imię i nazwisko autorki, zostały one utworzone graficznie w tak ciekawy sposób, że nie da się przejść obok nich obojętnie. We wnętrzu znajdziemy historię Lizzy i Danny'ego. Lizzy, to młoda studentka, która jest bardzo utalentowaną malarką. Chłopak to młody, obiecująco zapowiadający się hokeista, który dopiero co dostał się do NHL. Przydomek California Boy przylgnął do niego po tym, jak przeprowadził się z tego słonecznego stanu do Minnesoty, tak innej od tego co zna na co dzień. Młodzi przypadkiem spotykają się w klubie po jednej z rozgrywek hokejowych. Nie planują, żeby połączyło ich coś więcej, ale oboje czują pewnego rodzaju magnetyczne przyciąganie.

Można by powiedzieć - historia jakich wiele. W sumie niby tak. Piękna dziewczyna i utalentowany sportowiec. Ale w tej powieści wcale nie chodzi o talenty, wcale nie chodzi o to czy ktoś jest piękny. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywają emocje, które przeplatają się wszędzie. Pokazane są również mocno zróżnicowane więzy rodzinne pomiędzy Danny'm i jego rodzicami oraz Lizzy i jej rodzicami oraz dziadkiem. Nad wieloma kwestiami w tym temacie, trzeba po prostu zastanowić się na dłużej. Bo i owszem, można znaleźć coś pięknego i dobrego, ale częściej w tych relacjach znajdują się elementy niszczące oraz takie, przez które młody człowiek ma problem z własną tożsamością. A przecież nie o to tutaj chodzi.

Czytałam z wielkim zainteresowaniem. Akcja rozwijała się powoli, w swoim słusznym tempie i dobrze, że nie była szybsza. Nie powinna. Potrzebowała czasu, dużo czasu, żeby wybrzmieć odpowiednimi nutami i pokazać całe sedno wszystkich problemów oraz to, co tak naprawdę jest najbardziej istotne. W tę powieść czytelnik angażuje się cały. Nie ma chwilowej, krótkiej relacji. Życiorysy tej dwójki bohaterów zdają się przenikać wręcz do krwiobiegu osoby, która z nimi towarzyszy. Nie ma dosadniejszego określenia na to by pokazać, jak mocno odczuwa się wszystkie zdarzenia. Cenne dla mnie również było to, że w momencie poznania się bohaterów, jedno nie wskoczyło drugiemu od razu do łóżka. Większość współczesnych lektur opiera się głównie na wątkach erotycznych i nierzadko od nich zaczyna akcję. Początkowo peszyłam się czytając takie książki, w chwili obecnej są one dla mnie po prostu niesmaczne i nudne. Dlatego bardzo doceniam to, jak świetnie i powoli autorka rozwija to, co jest między hokeistą i malarką.

Ta książka jest piękna. Pełna bólu, trudnych wydarzeń z przeszłości i licznych prób uporania się z nimi. Miłości nieśmiałej, powolnej, delikatnej, takiej, która akceptuje. Walki o swoją radość, szczęście i dobrą przyszłość. Ma w sobie wiele niezagojonych ran, problemów z akceptacją i podejmowania decyzji. Jest procesem uleczania uczuciami, sztuką i dobrym słowem. Nie jest łatwa i beztroska. Ale piękna.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Szósty Zmysł.

Komentarze

  1. Nie planowałam czytać tej książki, ale przekonałaś mnie do zmiany zdania.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opowieść niewiernej

  "Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?" * ** Tytuł:  Opowieść niewiernej Autor:  Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo:  W.A.B. Ilość stron:  320 *** Odkąd tylko pamiętam marzyłam o tym, żeby założyć rodzinę. Żeby mieć męża, dzieci, kiedyś może nawet i dom. Taki dom, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, będą chciani, kochani i dobrze zaopiekowani. Dzieci miało być dużo. Moja dziecięca wyobraźnia podpowiadała mi, że ma być ich tyle ile imion mi się podoba. Później już dorosłość i realne patrzenie na sprawy zweryfikowało te marzenia do bardziej realnych liczb. I chyba mi się udaje. Wyszłam za moją największa i jedyną prawdziwą miłość, a teraz na podłodze w pokoju, swoim zielony

Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej

* ** Tytuł:  Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej Autor:  Marek Marcinowski Wydawnictwo:  Anatta Ilość stron:  34 ISBN:  978-83-958585-5-0 *** Moi Kochani! Już niebawem, za 5 dni będzie miała miejsce premiera wspaniałej książki. Czy pamiętacie Ekoliski, Kosmoliski i historię Andrew Fresheta? Jeśli nie, to będziecie musieli koniecznie nadrobić, a nadrabiania zdaje się że będzie coraz więcej bo autor - pan Marek Marcinowski - nabrał potężnego rozpędu w swojej pisarskiej karierze i wydaje książkę za książką, a kolejne ciągle przygotowuje! I właśnie tutaj mowa o jego najnowszej książce, którą KsiążkoMania objęła patronatem medialnym. To kolejna książka dla dzieci, ale tym razem już nie z liskami w roli głównej. Bohaterami są Julka i Krzyś, którzy udają się w podróż po Polsce Południowej - a dokładniej jej zamkach. Cała trasa naszych bohaterów prezentuje się bardzo ambitnie, a znalazły się na niej między innymi takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek na Wawelu, Zamek Łańcucie czy

Czerwony lód [Recenzja patronacka]

"Sierż. szt. Szadurski po policyjnej akcji w rezerwacie Beka otrzymuje wezwanie na miejsce zdarzenia do zakładu produkującego mrożonki w Szelewie. Podłoga na hali produkcyjnej zalana jest ludzką krwią. Brak ciała oraz nagrań z monitoringu od samego początku komplikuje śledztwo.  Po odnalezieniu ciała brygadzistki zostają utworzone trzy grupy śledcze. Szadurski pod ścisłym nadzorem naczelnika i prokuratora prowadzi sprawę, w której napotyka liczne komplikacje: nie tylko dyrekcja manipuluje dowodami i zeznaniami pracowników obecnych feralnej nocy na terenie zakładu, ale także jeden z istotnych świadków umiera. Morderstwo brygadzistki wywiera na Szadego większy wpływ niż przypuszczał, co powoli prowadzi go na dno. Z czasem, przez niewiarygodne zeznania oraz podkładane dowody, jest zmuszony korzystać z niekonwencjonalnych metod. Co takiego ukrywa zarząd firmy, że jest gotowy poświęcić ludzkie życia, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Czy Szademu uda się znaleźć zabójcę?