Przejdź do głównej zawartości

Egzotyczny ptak [Recenzja patronacka]


"Życie Leny, młodej matki i żony, to przede wszystkim szara codzienność przepełniona lękiem i skutkami dorastania w alkoholowym domu. Tajemnicze znaki, które pojawiają się w snach, przerażają ją i zachwycają jednocześnie. Są zwiastunem zmiany czekającej za rogiem. Czarę goryczy przemocy domowej przelewa pewnego wieczoru jej mąż Grzegorz. Od tego momentu kobieta postanawia za wszelką cenę przerwać pasmo pokoleniowych cierpień. Chce zawalczyć o lepsze życie dla siebie i córeczki Marysi, choć ta walka będzie ciężką lekcją. Historia głównej bohaterki prowadzona jest boskim palcem przeznaczenia i wspierana przez niewidzialną pomoc aniołów. Ludzka wiara, nadzieja i miłość przeplatają się w niej z nienawiścią, zbrodnią i chorobą. 

***

Tytuł: Egzotyczny ptak
Autor: Magdalena Kozioł
Wydawnictwo: WasPos
Liczba stron: 516

***

"Egzotyczny ptak" to druga powieść Pani Magdaleny Kozioł. Jest dość pokaźnych rozmiarów, posiada bowiem aż 516 stron. Czyta się je natomiast przyjemnie, ponieważ druk jest bardzo przejrzysty. Okładka... Nie miałam jeszcze książki w swoich dłoniach, ale okładka jest zachwycająca. Grafika jest przepiękna i bardzo adekwatna do treści książki.

Główna bohaterka to Lena, młoda mama trzyletniej Marysi, żona Grzegorza. To, co ta kobieta przechodzi w swoim życiu nie mieści mi się po prostu w głowie. Początkowo jesteśmy świadkami opisu dość drastycznych jak dla małego dziecka scen z rodzinnego domu Leny, gdzie doświadcza ona różnych okropieństw ze strony ojca alkoholika. Najgorsze jest to, że kobieta powiela tamten schemat i wpada w chorą relację ze swoim mężem... Nie polubiłam Grzegorza. Od pierwszych zdań wiedziałam, że za każdym razem jak będę czytać o nim w tej książce to włos będzie mi się na głowie jeżył...

Zacznę od tematu, którego występowanie chciałabym zaznaczyć od samego początku, bowiem wiem że nie wszystkie osoby chciałyby czytać książki o tej tematyce. Jest tu dużo związane z bioenergioterapią i różnymi pochodnymi jej aspektami. Jestem po części jedną z takich osób, bo nie są one zgodne z moimi przekonaniami. Tak po prostu mówiąc. Dlatego ten aspekt tylko zaznaczę w tej książce i przejdę do innych elementów, które chciałabym omówić.

Książka jest dość odważnym krokiem, który pokazuje próbę uporania się DDA (dorosłego dziecka alkoholików) ze swoimi demonami przeszłości... I teraźniejszości. To naprawdę bardzo odważna próba, bo sam temat jest niezwykle trudny i ciężki. Tak naprawdę to historia pełna bólu i zranień dorosłej kobiety, która w swojej duszy nadal jest dzieckiem i stara się w nieprzychylnym jej świecie odnaleźć miłość. Najgorszym momentem próby dla jej macierzyńskiego serca jest moment, kiedy Grzegorz spełnia swoje groźby i Lena musi walczyć o jedyny promyczek swojego życia - małą Marysię. Opis wszystkich przeżyć kobiety, wszystkich jej procesów myślowych, wszystkich jej obaw, wspomnień jest... Ciężko ująć to jednym słowem, ale porusza to bardzo głęboko. Autorka dotknęła najbardziej drażliwych strun emocjonalnych jakie znajdują się w człowieku i żywię do niej za tak autentyczny obraz głęboki podziw.

Myślę, że osobom nadto wrażliwym nie poleciłabym tej książki - chyba że czytałyby one książkę z dość dużą dozą dystansu psychicznego. Tak - książka jest niezwykle emocjonalna. Nie można obok niej przejść obojętnie. Jest też napisana pięknym językiem, więc choć to trudne rzeczy to język jakim jest powieść prowadzona łagodzi je swoim pięknem. Dobrze też, że zawsze wśród tego całego zła jest gdzieś iskierka dobroci. Takie historie dają też nadzieję.

Bardzo dziękuję za zaufanie jakim obdarzyła mnie Pani Magdalena Kozioł i Wydawnictwo WasPos. Dziękuję za możliwość patronatu, przeczytania oraz zrecenzowania powieści.

Komentarze

  1. Bardzo dziękuję za czas poświęcony mojej powieści i serdecznie pozdrawiam <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Po takiej recenzji muszę zdobyć książkę i przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Opowieść niewiernej

  "Ewa i Maciej są małżeństwem. Nie z jakiejś wielkiej miłości, ale dlatego, że tak wyszło, tak wypadało, tak jest rozsądniej i łatwiej żyć. Dość szybko w ich związku pojawiają się problemy dnia codziennego, narasta frustracja i złość. Problem polega na tym, że na naprawieniu relacji zależy tylko Ewie. Czy warto walczyć o związek mimo wszystko?" * ** Tytuł:  Opowieść niewiernej Autor:  Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo:  W.A.B. Ilość stron:  320 *** Odkąd tylko pamiętam marzyłam o tym, żeby założyć rodzinę. Żeby mieć męża, dzieci, kiedyś może nawet i dom. Taki dom, w którym wszyscy będą czuli się dobrze, będą chciani, kochani i dobrze zaopiekowani. Dzieci miało być dużo. Moja dziecięca wyobraźnia podpowiadała mi, że ma być ich tyle ile imion mi się podoba. Później już dorosłość i realne patrzenie na sprawy zweryfikowało te marzenia do bardziej realnych liczb. I chyba mi się udaje. Wyszłam za moją największa i jedyną prawdziwą miłość, a teraz na podłodze w pokoju, swoim zielony

Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej

* ** Tytuł:  Podróże Julki i Krzysia - Zamki Polski Południowej Autor:  Marek Marcinowski Wydawnictwo:  Anatta Ilość stron:  34 ISBN:  978-83-958585-5-0 *** Moi Kochani! Już niebawem, za 5 dni będzie miała miejsce premiera wspaniałej książki. Czy pamiętacie Ekoliski, Kosmoliski i historię Andrew Fresheta? Jeśli nie, to będziecie musieli koniecznie nadrobić, a nadrabiania zdaje się że będzie coraz więcej bo autor - pan Marek Marcinowski - nabrał potężnego rozpędu w swojej pisarskiej karierze i wydaje książkę za książką, a kolejne ciągle przygotowuje! I właśnie tutaj mowa o jego najnowszej książce, którą KsiążkoMania objęła patronatem medialnym. To kolejna książka dla dzieci, ale tym razem już nie z liskami w roli głównej. Bohaterami są Julka i Krzyś, którzy udają się w podróż po Polsce Południowej - a dokładniej jej zamkach. Cała trasa naszych bohaterów prezentuje się bardzo ambitnie, a znalazły się na niej między innymi takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek na Wawelu, Zamek Łańcucie czy

Czerwony lód [Recenzja patronacka]

"Sierż. szt. Szadurski po policyjnej akcji w rezerwacie Beka otrzymuje wezwanie na miejsce zdarzenia do zakładu produkującego mrożonki w Szelewie. Podłoga na hali produkcyjnej zalana jest ludzką krwią. Brak ciała oraz nagrań z monitoringu od samego początku komplikuje śledztwo.  Po odnalezieniu ciała brygadzistki zostają utworzone trzy grupy śledcze. Szadurski pod ścisłym nadzorem naczelnika i prokuratora prowadzi sprawę, w której napotyka liczne komplikacje: nie tylko dyrekcja manipuluje dowodami i zeznaniami pracowników obecnych feralnej nocy na terenie zakładu, ale także jeden z istotnych świadków umiera. Morderstwo brygadzistki wywiera na Szadego większy wpływ niż przypuszczał, co powoli prowadzi go na dno. Z czasem, przez niewiarygodne zeznania oraz podkładane dowody, jest zmuszony korzystać z niekonwencjonalnych metod. Co takiego ukrywa zarząd firmy, że jest gotowy poświęcić ludzkie życia, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Czy Szademu uda się znaleźć zabójcę?